جنگل حرای قشم

جنگل حرا قشم

درباره جنگل حرا قشم:

جننگل های حرا در سواحل دریای عمان و خلیج فارس قرار گرفته است . وسعت این جنگل ها 22 کیلومتر است . جنگل های حرا جز پدیده ای کمیاب طبیعی در جهان است . این جنگل ها به نام جنگل های مانگرو هم نیز شناخته می شود . تفریحات این منطقه شامل قایق سواری میان جنگل های حرا می شود که زیبایی خیره کننده آن شما را شگفت زده می کند . این جنگل ها دارای ذخیره گاه هست. 


تاریخچه جنگل های حرا قشم:

ذخیره گاه حرا تنها منطقه حفاظت شده از جنگل های مانگرو در حاشیه شمالی خلیج فارس و دریای عمان بوده ک بیشترین تراکم پوشش را نیز در همین منطقه دارد.هسته مرکزی ذخیرگاه با بستر کم عمق بین نوار ساحلی سرزمینی و جزیره قشم قرار داشته و با محیطی کم عمق در دریاچه بوجود امده و باعث استقرار مانگرو شود ک با جزر و مد روزانه اب در خلیج فارس سازگار شده اند. طول ذخیره گاه حدود150 کیلومتر بوده و مسافتی بیش از 85000 هکتار دارد یک بیش از 6300 هکتار ان را جنگل های حرا تشکیل میدهد،در این ذخیره گاه رطوبت نسبی هوا زیاد بوده بطوری ک متوسط سالانه ان بیش از 65 درصد است و بین 60 تا 68 درصد در ماه های مختلف سال نوسان دارد.جنگل های مانگرو اماکوسیستم های ویژه ای هستند و اجتماعات گیاهی و جانوری انها در ارتباط با شرایط خاصی شکل میگیرند .از نظر پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده حرا شامل دو فرم است:جوامع گیاهی هالوفیت یا شورپسند ک در نواحی ساحلی گسترش دارند و با بوته های گز همراه هستند و گونه حرا با نام علمی اوسینا مارینا ک ب احترام ابوعلی سینا نامگذاری شده و به وجود اورنده جنگل های انبوه است.کاربری های درخت حرا در تامین غذا و علوفه دام،تولید چوب،تولید ذغال تهیه خمیر کاغذ و تولید عسل و تولید ابریشم مصنوعی و تولید الکل و شکر و مصارف پزشکی و صنایع کبریت سازی،این منطقه را ب یکی از مناطق تاثیرگذار بدل کرده است و مشارکت بومیان در نحوه بهرهبرداری از مناطق طبیعی در گذشته ،شیوه و عرف رایجی داشته و جالب اینکه بسیار منطبق با اصول توسعه پایدار بووده است بطوری ک نظارت کافی بر نحوه بهره برداری از منابع ذخیرگاه توسط رهبران محلی و مکانیزم های تعریف شده انها صورت گرفته است.


بهترین زمان بازدید جنگل های حرا قشم:

یکی از بهترین زمان های سفر به جزیره قشم و بازدید از جاذبه هایش اواخر پاییز تا اوایل بهار است، زیرا در این زمان این جزیره از آب و هوایه معتدلی برخوردار است. و گرمای شدید تابستان شما را اذیت نخواهد کرد.


چگونه به جزیره قشم سفر کنیم؟

هوایی:

شما می توانید با تهیه بلیط از مشهد به قشم به این جزیره سفر کنید . این روش آسانترین راه برای سفر به جزیره قشم است .

خودرو شخصی یا اتوبوس:

برای سفر زمینی ابتدا با خودرو یا اتوبوس خود را به بندرعباس برسانید و سپس از طریق اسکله مسافی با قایق خود را به قشم برسانید.

ریلی:

میتوانید بلیط قطار بندرعباس را تهیه کنید و در این مسیر از ایستگاه های مشهد - کاشمر - تربت حیدریه - بجستان - بشرویه - طبس - رباط پشت بادام - مبارکه - احمدآباد - خاتون آباد - سیرجان - تزرج - زادمحمود - فین عبور خواهید کرد و به بندرعباس خواهید رسید و از طریق قایق خود را به جزیره قشم برسانید..

 

جاذبه‌های گردشگری

  • جنگل حرا قشم
    0 متر
  • ذخیره گاه زیست کره حرا قشم
    4344 متر

دیدگاه ها و پرسش ها