سپهرسیر

خانه صخره ای

خانه صخره ای

خانه‌های صخره‌ای یکی از جاذبه‌های گردشگری معروف در استان آذربایجان شرقی واقع در شمال غرب ایران هستند. این خانه‌ها که به زبان محلی "کناره" نامیده می‌شوند، در منطقه‌ای به نام "کناره‌کند" قرار دارند که فاصله آن تا شهر تبریز حدود ۶۰ کیلومتر است. این منطقه به دلیل برخورداری از سنگ‌های نسبتاً نرم و قابل حفر، از دیرباز برای ساخت خانه‌ها و اماکن زندگی استفاده می‌شده است.
خانه‌های صخره‌ای کناره‌کند با استفاده از سنگ‌های محلی به شکل دستی حفر می‌شوند و به عنوان منازل سنتی برای مردم محلی استفاده می‌شوند. این خانه‌ها به دلیل ویژگی‌های معماری خاص خود، جذابیت زیادی برای گردشگران ایجاد میکند. بافت خانه‌های صخره‌ای کناره‌کند به گونه‌ای است که در تابستان سرما و در زمستان گرما را در خود نگه می‌دارد.
علاوه بر خانه‌های صخره‌ای، منطقه کناره‌کند دارای مناظر طبیعی زیبا و دیدنی است که از جمله جاذبه‌های گردشگری این منطقه محسوب می‌شود.

منطقه کناره‌کند به دلیل وجود چشمه‌ها، رودخانه‌ها و باغ‌های میوه معروف است. این منطقه دارای آب و هوای معتدل و زمین‌های حاصلخیزی است که کشاورزی و باغداری در آن رونق دارد. گردشگران می‌توانند از دیدن جاذبه‌های طبیعی منطقه، پیاده‌روی در اطراف رودخانه و باغ‌ها، و تجربه زندگی روستایی در خانه‌های صخره‌ای لذت ببرند.
همچنین، آشنایی با فرهنگ و سنت‌های محلی مردم کناره‌کند و سفر به بازارهای محلی از دیگر فعالیت‌های جذاب برای گردشگران است. در این بازارها، محصولات دست ساز و صنایع دستی محلی به فروش می‌رسد.
منطقه کناره‌کند به عنوان یک مقصد گردشگری متفاوت و دیدنی، توانسته است توجه زیادی را به خود جلب کند و هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

جاذبه های اطراف دره ستارگان

 1. آب معدنی کندوان در 1578 متری این جاذبه قرار دارد
 2. روستای حیله ور در 2273 متری این جاذبه قرار دارد
 3. عمارت سنگی لیقوان در 3813 متری در این جاذبه قرار دارد

 

جاذبه‌های گردشگری

 • خانه صخره ای
  0 متر
 • آب معدنی کندوان
  1578 متر
 • روستای حیله ور
  2283 متر
 • عمارت سنگی لیقوان (داش عمارت)
  3813 متر

دیدگاه ها و پرسش ها